Många användare av IT system glömmer eller tänker inte på hur viktigt det är att man sparar dokument / handlingar som man producerar i företagets IT system.
Oftast är detta inte en prioriterad rutin. Många upplever det som krångligt, tidskrävande och ”jag gör det sedan”. Idag är IT systemen hjärtat i företagets verksamhet och det är därför extra viktigt att man är uppmärksam på störningar i driften, vilket DG Gruppen via vårt Support och Underhållsavtal kan ta hand om. Komplettera detta med att köra backup kontinuerligt och återläsa backupen minst två gånger per år.
DG Gruppen levererar Online Backup med säkerheten i fokus och med den senaste tekniken.
- Lagring från 1 GB i både Windows eller Mac miljö
- Säker krypterad anslutning vid backup
- Återskapa filer enkelt från din dator eller Server
- Nå säkerhetskopierade filer från vilken dator som helst
- Backup sker till 100 % med automatik
- Online Backup en del av DG Gruppen levererar IT trygghet
Du väljer själv eller tillsammans med en av våra IT tekniker vilka bibliotek och filer som man vill göra backup på. Sedan schemalägger man backuprutinen och programmet arbetar enbart i bakgrunden så att man hela tiden kan fortsätta med sitt dagliga arbete.
Kan det bli enklare ?
Att ha en backup är att ha en billig försäkring ifall att datorn eller servern går sönder eller blir stulen.
Komplettera DG Gruppens Online Backup med vår Arkiveringstjänst och man får en fullständigt säker lösning för sina dokument och filer.
Prisexempel:

För mer info: info@dggruppen.se